Na třebechovickém náměstí T.G.M. najdeme několik zajímavých památek, nejstarší je starobylá kašna s vodotryskem z r. 1675, dále morový sloup Panny Marie z r. 1709, sochu Nejsvětější Trojice z r. 1749…
Kašna s figurální výzdobou od Josefa Malínského z roku 1817 se nachází uprostřed dnešního Masarykova náměstí, bohužel mezi jízdními pruhy silnice... Místo, kde Kašna stojí bylo geometrickým středem…
Původně vojenský posádkový kostel Nanebevstoupení Páně se nalézá ve východní části Masarykova neměstí. Postaven byl v empírovém stylu v letech 1805-1810 podle projektu ing. Hatzingera a hraběte ď…
Nenápadný smírčí kříž najdeme na Masarykově náměstí, nedaleko kostela Nanebevstoupení Páně, v roští.... Umístění kříže však není původní, na současné místo přenesen v roce 1924 z pole Jaroměřského…
Sousoší sv. Floriána z první poloviny 18. století je zřejmě dílem některého z místních žírečských rodáků, kteří vyšli z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Jedná se o sochu v oděvu římského vojáka v…
V místech stavby dnešního kostela a jezuitské rezidence stával v 11. století dvůr pražských biskupů, později tvrz. Roku 1581 byla opětovně vystavěna Adamem Silvarem z Pilníkova. V letech 1653 - 1773…
V prostoru křižovatky cest k odbočce ve směru k Braunovu Betlému a Hřibojedům se nalézá zajímavá baldachýnová kaple. Jedná se o kapli Nejsvětější Trojice z období kolem r. 1726.
Obec Nepasice leží na staré obchodní stezce doložené již v době kamenné, na pravém břehu Orlice, cca 3km od centra Třebechovic pod Orebem. Dnes v obci najdeme pomník ukřižování, rekonstruovanou…
Starý Bydžov - první písemná zmínka o tehdejším Bydžově je uvedena v listině českého knížete Bedřicha z 23. dubna 1186 ve dvou variantách - Butsou a Buitsov. Původní ves Bydžov byla koncem 80. let,…
Bývalý Evangelický kostel (augsburského vyznání) najdeme v západní části Černilova. Evangelická církev augsburského vyznání byla v Černilově založena v r. 1784. Původní dřevěný kostel byl otevřen 13.…