Ohledně původu pojmenování obce se objevuje řada teorií, ať již od toho, že se zde ve velkém bělilo prádlo, nebo že písčité břehy řeky Orlice, když plně vyschly za suchých období, tak na dálku zářily…
Tato lokalita byla osídlena již v mladší době kamenné. Soudí se, že sama obec vznikla během tzv. lánové kolonizace ve 2. polovině 13. století a její jméno je odvozeno od německého osobního jména…
Původní dřevěná zvonička vyrostla u čp. 13 19. května 1865. Tehdy byl na ni zavěšen zvonek, který ulil K. V. Paul v Hradci Králové. Na jedné straně byl umístěn nápis a na druhé reliéf Nanebevzetí…
Pojmenování této obce má být odvozeno od osobního jména Nepas, nebo od „nepasení“ na lukách, což potvrzuje rovněž prof. Antonín Profous ve své knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní…
Území obce bylo osídleno již v pravěku, což dokládá např. kolová stavba z období kultury se zvoncovitými poháry, jež byla objevena u Hodycova statku čp. 53. Při kopání příkopu byla navíc nalezena…
Původně Svoboda nad Úpou neměla mít vlastní kostel, ale někteří doboví autoři naznačují, že tomu tak nebylo a spojují v popisu pražské diecéze z let 1344-1350 vyskytující se Wikerivillu právě se…
Zdejší kostel býval farním již ve 14. století, což nám přináší přehled pražské diecéze z let 1344-1350, zhotovený na pokyn pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic, kdy Žacléř náležel pod…
Podle nálezů na zdejším katastru i na těch okolních můžeme uvažovat o tom, že tu stálé osídlení bylo již v době kamenné a v následujících epochách se ještě prohlubovalo. Na poli rolníka Kubáska byly…
Udělování čestného občanství, známého dříve pod pojmem čestné měšťanství, má u nás dlouhou tradici a sahá tak až do období rakousko-uherské monarchie. Zprvu bylo spíše záležitostí Prahy a velkých…
Při pohledu z náměstí na tento, několikrát přestavovaný jednopatrový dům sotva někomu dojde, že se jedná o jednu z nejstarších jaroměřských nemovitostí. Původnímu domu, který vznikl na místě 2…